Lymeská borrelióza

Toto onemocnění bylo poprvé popsáno v roce 1975 v USA a od roku 1985 se registruje i na našem území. Původcem onemocnění je bakterie (Borrelia spp.) Přenašečem této bakterie se stává krev sající hmyz, z nichž hlavním je klíště. Počet infikovaných klíšťat se v různých oblastech pohybuje od 2 až do 40 % . Borrelie se po proniknutí do hostitele šíří lokálně v kůži nebo v krvi a lymfě. Pronikají snadno přes sliznice a dostávají se do nervového systému.

Lymeská borrelióza se u psa projevuje akutním zánětem kloubů, který se může často vracet. Psi přicházejí do ordinace s náhlým vznikem kulhání a výraznou bolestivosti. Proces často postihuje hned několik kloubů a projevuje se opuchnutím, zvýšenou teplotou a bolestivostí. U některých psů se onemocnění objevuje opakovaně po několika týdnech až měsících a obdobím ústupu příznaků. Klinické projevy onemocnění se u infikovaných psů objevují často až po 2 - 5 měsících od nakažení. Není také zatím přesně jasný důvod opakování epizod nemoci i po 6 měsících i roce od prvních projevů. Mezi vzácnější klinické příznaky patří srdeční arytmie, ledvinné selhání a neurologické změny jako křeče, zvýšená agresivita a jiné změny chování. Kožní změny v podobě kruhových červených skvrn, tak časté u lidí, e u psů téměř nevyskytují.

Terapie spočívá v dlouhodobé aplikaci antibiotik, ani to však nezabrání opětovnému opakování onemocnění po určité době. Efekt léčby však většinou přichází velmi rychle. Nejlepší prevencí před vznikem onemocnění se v současné době jeví vakcinace proti lymeské borrelióza. Vakcinovat lze již štěňata od věku 12 týdnů. Dále doporučujeme zejména v oblastech s vyšším výskytem klíšťat důsledný program proti klíšťatům, který je většinou kombinací kontrolovaného pohybu zvířat s preventivním podáváním přípravků s účinkem proti klíšťatům , spoty Advantix, Frontline, Exspot, Duowin, spreje, obojky a další). S ohledem na ochranu zdraví majitelů zvířat je třeba upozornit, že při nešetrném odstraňování klíštěte a jeho rozmáčknutí může dojít k infekci člověka porušenou kůží. Zásadně proto doporučujeme používat jednoduché pomůcky (kleštičky nebo háčky na klíšťata) a ruce si chránit rukavicemi.

Máte otázky?

vetmedika@vetmedika.cz