Kastrace

Kastrace neboli trvalé zbavení možnosti rozmnožování je mnohdy až mýtický pojem pro poměrně jednoduchý operativní zákrok. Je to jednoznačně nejlepší způsob zabránění početí nežádoucích štěňat či koťat a lze jej zcela jistě upřednostnit před různými formami hormonální antikoncepce, které mají mnoho negativ. Pokud naplánujete cílenou plemenitbu, jedná se o preventivní zákrok, který vaše zvíře zbaví mnoha zdravotních problémů do budoucna. Ať už se jedná o samici či samce doporučujeme provedení operace v období po dosažení tělesné a pohlavní dospělosti.

Kastrace psů a kocourů – spočívá v odstranění samčích pohlavních žlaz (varlat), je to jednoduchý operativní zákrok s minimální rekonvalescencí. Provádí se především pro omezení agresivity u psů, při prokázaném kryptorchismu a pro zabránění značkování u kocourů a s tím spojenými nepříjemnými pachovými značkami. U obou skupin doporučujeme provedení až po dosažení pohlavní zralosti. U kocourů bylo dříve provedení kastrace spojováno s pozdější tvorbou močových kamenů. Tuto skutečnost lze vyloučit, ale je tu drobná skutečnost mluvící ve prospěch kastrace v dospělosti. U kocoura vykastrovaného v mladém (juvenilním) věku, nejsou pohlavní a močové cesty dostatečně vyvinuty a zůstávají v užším průsvitu – proto zde hrozí vyšší riziko ucpání při případné urolitiáze (močovým kamenům ale zabráníme jen důslednou dietou … viz heslo urolitiáza)

Kastrace fen a koček – spočívá v odstranění samčích pohlavních orgánů (vaječníků a dělohy), na našem pracovišti upřednostňujeme operační přístup z linea alba (linie vprostřed břicha) a celkovou ovariohysterektomii (odstranění vaječníků a dělohy) z důvodů předcházení zánětů dělohy při pouhém odstranění vaječníků. Kastrací předcházíme především nežádoucímu množení, ale je to i významný preventivní krok před záněty dělohy ( pyometra - akutní stav ohrožující život ) a tvorbou nádorů na mléčné žláze.

Kastrace jiných druhů zvířat – v zásadě se provádí především kastrace u fretek (potlačení produkce pachových žlaz, u samic prevence hyperestrogenismu), dále lze i u drobných hlodavců … existuje problém vaječníkových cyst u morčat (typický příznak symetrické vylínání srsti na bocích ).

Máte otázky?

vetmedika@vetmedika.cz