Mirkočipy

Identifikace zvířat mikročipem představuje moderní spolehlivou metodu označování zvířat. Malá velikost, trvanlivost, nezaměnitelnost a neškodnost staví mikročip na první místo v možnosti identifikace.

Mikročip (cca 1cm délka a 2mm šířka) se zavádí speciální jehlou na levou stranu krku zvířete. Není žádným zdrojem vlastní energie, tedy bez jakéhokoliv negativního vlivu. Aktivovat mikročip může pouze speciální čtecí zařízení. Aktivní zůstavá po celý život zvířete. Identifikační kód se objeví na displeji čtečky. Mikročip snižuje možnost navození strachu a úlekové reakce identifikovaného zvířete. V žádném případě není na místě strach z případných zdravotních komplikací po aplikaci čipu. Zavádí se do podkoží případně mělce do svaloviny a během 24hodin ( do druhého dne po čipování je třeba omezit aktivitu zvířete a nevodit na vodítku ) se bez problémů „usadí“ a není možnost dalšího pohybu po těle zvířete.

Číslo kódu se zasílá do registru majitelů zvířat, kde je bezplatně zvíře zaevidováno. Navíc je zde možnost základního či nadstandardního pojištění zvířete proti škodám způsobeným zvířetem a cestovní pojištění (viz stránky www.narodniregistr.cz). Pokud se tedy čipované zvíře ztratí na druhém konci republiky není problém vyhledat majitele. Navíc čipy aplikované na našem pracovišti obsahují tzv. „Country kód“ , což je kód země odkud zvíře pochází, a tím je usnadněna identifikace v zahraničí.

Mikročip může aplikovat pouze k tomu schválený veterinární lékař.

Používání mikročipů znamená jednoznačně, prakticky dlouhodobé, bezbolestné a šetrné zajištění identity zvířete a odstraňuje tak nevýhody tetování.

Zatím je čipování zvířat nepovinné, kromě několika větších měst ( Praha, Plzeň ), ale je dána lhůta do roku 2008, kdy se tato povinnost bude vztahovat na celou republiku. U mladých zvířat tedy jednoznačně doporučujeme být v předstihu. Navíc u netetovaných zvířat je čipování jedinou možností pro vystavení cestovního pasu a tím šance vycestovat se svým mazlíčkem na dovolenou do zahraničí.

Máte otázky?

vetmedika@vetmedika.cz