Nechtěné nakrytí

Mít štěňátka je snem skoro každého chovatele, ale ne vždy přijde březost v tu správnou dobu. Někdy se může stát zlým snem. Málokterá fena bere na vědomí přání majitele a předem vybraného ženicha.

Výsledkem je návštěva veterinárního lékaře s žádostí „co s tím“. V dnešní době to není problém, v nabídce je mnoho možností a prostředků na přerušení gravidity, ale ne vždy bez následků a vedlejších účinků.

Tento zákrok je třeba zvážit a provádět ho hlavně v závažnějších případech. Záleží především na těchto skutečnostech:

A: pravděpodobnost úspěšnosti nakrytí

B: zdravotní stav feny

C: technický problém (velký pes nakryje malou fenu)

Na druhou stranu je třeba vyvrátit po léta utužovaný mýtus o tom, jak nežádoucí nakrytí čistokrevné feny psem bez původu likviduje možnost jejího dalšího použití v plemenitbě. Tato jedna i když neplánovaná gravidita nemůže nikterak ovlivnit žádnou budoucí chtěnou. Je to jen jeden z dalších strašáků samozvaných odborníků v chovu sloužící k matení laické veřejnosti.

Vlastní přerušení gravidity se provádí dvěma způsoby.

Lze podat hormonální preparáty ihned po nakrytí, nebo až po potvrzení březosti.

- Injekční aplikace hormonů podobných těm, co způsobují hárání, ihned po nakrytí u kterých je důležitá nejen dávka, ale i čas podání ( 5., 7. a 9. den po nakrytí ). Hormony znemožní uhnízdění vajíčka v děloze, fena zůstává atraktivní pro psy a může být i znovu nakryta. Tato metoda není nejvhodnější z důsledku přetěžování organismu feny a nejistoty březosti. Takto přerušená gravidita má mnoho nežádoucí následků. Nejčastějšími jsou zánět dělohy (pyometra), anémie, zvýšená krvácivost, vypadávání srsti, tvorba nádorů mléčné žlázy, poruchy v hormonálním cyklu. Navíc je zde mnoho vedlejších účinků při podání … slinění, zvracení, nechutenství.

- Druhým způsob přerušení gravidity se provádí v pozdějším stadiu březosti, nejčastěji po USG vyšetření (mezi 21. až 25. dnem po nakrytí ) a potvrzení úspěšného oplození. V pozitivním případě se podají hormonální přípravky vyvolávající otevření děložního krčku a vztahy jako u porodu. Tato metoda je vhodnější a méně zatěžuje organismus feny. Vyvolání potratu v pozdější fázi březosti není pro fenu tak rizikové. Podávají se nižší dávky hormonů a je jistota, že fena je opravdu březí. Vedlejší účinky jsou minimální (zvracení, slinění, skleslost). Graviditu je možno potvrdit ultrazvukem od 21. dne březosti nebo rentgenem od 46. dne březosti. Tuto metodu upřednostňujeme a dozajista ji lze nabídnout jako nejvhodnější obzvláště u fen, které jsou určené pro plemenitbu. Je totiž bez rizik pro další zabřeznutí.

- Poslední, málokdy využívanou metodou je, nechat fenu donosit plody, porodit a odebrat štěňata a pokračovat v ošetření feny jako při falešné březosti. Nabízí se také možnost nechtěně nakrytou fenu bezprostředně po této nechtěné události vykastrovat, ovšem tuto variantu je dozajista lepší naplánovat v období mezi jednotlivým háráním.

Z hlediska zdraví feny je nejlepším řešením pozorný majitel, který fenu v době hárání pečlivě hlídá a tomuto rozhodování a následnému zákroku se vyhne.

Máte otázky?

vetmedika@vetmedika.cz