Obezita

Civilizovaným světem obchází varování obezity. Veterináři jsou opatrnější, vždyť sdělit majiteli, že jejich mazlíček je tlustý, by bylo v řadě případů bráno jako urážka. A tak tuto informaci zabalují do slov "koukám, že se pejsek po zimě docela spravil" nebo "ono vaší kočičce chutná, viďte?". A majitel se dušuje, že to dělají ty chlupy a že jejich pejsek či kočka jedí jen docela málo(neuvědomují si ale, že takřka neustále a navíc věci pro ně naprosto nevhodné).

Nadváha totiž není jen estetický problém, ale je základem celé řady zdravotních problémů a výrazně snižuje kvalitu i délku života. Především je neúměrně zatěžován celý pohybový aparát. Zbytečně brzo dojde k opotřebování kloubů, častěji se vyskytují problémy s páteří, zejména u dlouhých plemen. Nezapomeňte, že naši domácí přátelé jsou v bytech vystaveni nepřirozené námaze, která klade na pohybový aparát zvýšené nároky, např.chůze po schodech nebo seskoky ze židle či křesla. Každé deko navíc se rychle projeví. Stejně tak je přetěžován i oběhový aparát, dříve a častěji se objeví srdeční onemocnění, léčit je třeba i poruchy funkce ledvin. Nadváha je také faktorem, který přispívá u starších psů či koček k vzniku cukrovky a zhoubných nádorů.

Nezanedbatelná je také snížená aktivita zvířete, neboť pohyb pro něj znamená velkou námahu a často i bolest.

Co je příčinou nadváhy našich společníků? Příčina je jediná - příjem kalorií je větší než jejich výdej. Organismus pak přebytečné kalorie ukládá do tuku. Důvod nepoměru mezi příjmem a výdejem může spočívat buď na straně příjmu (zvíře přijímá příliš mnoho potravy nebo přijímá vysokoenergetickou potravu) nebo výdeje (vlivem např. stáří nebo pohybového omezení se z dosavadního vyhovujícího příjmu potravy stává příjem nadměrný). Zvláštní kapitolou je kastrace, kdy je nově nastolená hladina hormonů spojená jednak se zvýšeným ukládáním tuků, jednak často se zvýšenou žravostí a celkovým zklidněním, ale vše se dá řešit přísným dodržováním krmné dávky.

Proto je i jediná cesta, jak nadváze zabránit a tou je dostat příjem a výdej kalorií do rovnováhy. A jak na to? Opatření jsou nutná jak na straně příjmu, tak na straně výdeje. První zásadou je volba vhodného krmiva. Nejlépe kvalitních granulí a správným výběrem věkové a váhové kategorie. Nejlépe je už na začátku našeho soužití vytyčit pevnou zásadu, že my máme své jídlo a pes také své, a co je na stole, není pro něj. Pokud už máme svého mazlíčka naučeného dělat prosebné a hladové oči, když jíme, zkusme vytrvat, naše chytré zvíře rychle pochopí, že se snaží zbytečně.

Lítost není na místě, protože nadváha našeho psa pomalu ničí. A pokud to už opravdu nemůžeme vydržet a prostě nám pod upřeným pohledem naší výmluvné němé tváře nechutná, tak mějme po ruce několik (ale opravdu jen několik) granulí, ale musíme si uvědomit, že si tak celou pro nás nepříjemnou situaci jenom protahujeme.

Vhodné krmivo volíme nejen podle toho, jak našemu zvířeti chutná, ale především podle jeho skutečných nároků. Krmiva jsou označena skupinou zvířat, pro kterou jsou určena (viz. Poradna granule a kvalita ). Pokojoví psi v roli společníků patří v mladém věku jednoznačně do skupiny nízké zátěže! Ve starším pak do skupiny senior.

Druhou zásadou je dávka krmiva. Dávku dodržujeme, je možné je rozdělit na dvě, ráno a večer. Rozhodně se neřídíme ochotou psa sežrat další plnou misku a nebereme to jako důkaz jeho hladu.

A třetí zásadou je dostatečný pohyb. Pes uvítá proběhnutí kdykoliv za jakéhokoliv počasí. Přiznejme si, že procházka prospěje nejen našim miláčkům.

Máte otázky?

vetmedika@vetmedika.cz