Kontakty:

Veterinární klinika
Jungmannova 931
Uhlířské Janovice
285 04
mapka
Ordinační doba:
Po–Pá
900–1200
1400–1700
So: 900–1200
Tel.: 327 544 092

Mobilní telefony:

736 765 628

736 765 622

úvodní stránka

Poradna – Akutní pacient

Komukoliv se může stát úraz a z jeho domácího mazlíčka je náhle akutní pacient. Je vhodné co nejdříve kontaktovat svého veterinárního lékaře a poskytnout mu základní informace o tom, co se stalo.

Je třeba zjistit:

 • stav vědomí
 • křeče
 • dýchání (absence, nepravidelné, bolestivé, rychlé, otevřenou tlamou, s abnormálním postojem)
 • oběhové problémy jako krvácení, nepřirozeně bílá nebo namodralá sliznice (spojivky, dutina ústní), namodralý jazyk, nehmatná srdeční akce
 • vnější poranění, velké krvácení, otevřené rány
 • problémy s pohyblivostí
 • náhlé zvětšení dutiny břišní a silná bolestivost břicha

  Při jakémkoli z těchto problémů je jediné řešení transport na nejbližší veterinární kliniku (ordinaci) s co nejmenší manipulací na pevné podložce.

  Transport by měl probíhat v klidu, u psů je možné překrýt hlavu kusem oděvu. Menší zvířata a kočky přepravovat v tmavém boxu s otvory pro pozorování a  dýchání (přepravky).

  Při bezvědomí zvířete je na pevné podložce poloha zvířete na boku s hlavou a krkem lehce vyvýšeným cca 20cm nad podložku. Psi připoutat, kočky do boxu (přepravky).

  Pokud je zvíře v ohrožení života z důvody zástavy dechu, můžete se pokusit o první pomoc zkontrolováním průchodnosti dýchacích cest, vyčistit tlamu, povytáhnout jazyk, 3 – 4x fouknout do nosu, stisknout mezi nozdrami a pokračovat 20 dechů do nozder. A urychleně transportovat k veterinárnímu ošetření.

  Při masivním krvácení je třeba zabránit velké ztrátě krve a to v místě krvácení  kompresí tampónu, popř. prsty. Zaškrcení je třeba uvolnit každých 5-7 minut. Nohy se zvednout na úroveň těla, cizí tělesa nevyndávat a ponechat vždy v místě až do odborného ošetření.

  Fraktury a vykloubení končetin nefixovat, ale dopravit  k veterinárnímu lékaři, nejlépe opět na pevné podložce a kočky v přepravce.

  Při pozření dráždivých látek ( kyseliny, louhy…) nikdy nevyvolávat zvracení. Podat větší množství vody. Při pozření kyseliny podat mléko a při louhu 2% ocet.

  Při pozření jedu je třeba  co nejrychleji vyvolat zvracení peroxidem vodíku 3% (250ml / kg živé váhy) a přijet co s nejpřesnější informacemi o pozřeném jedu (leták, láhev, konzultace s TIS)

  Při očekávaném příjezdu je vždy vhodné informovat lékaře a sestry o základních údajích a přibližném času příjezdu.

  Témata poradny

 • Počet návštěv

  Mimo ordinační hodiny zajišťujeme výjezdovou a pohotovostní službu !!!