Kontakty:

Veterinární klinika
Jungmannova 931
Uhlířské Janovice
285 04
mapka
Ordinační doba:
Po–Pá
900–1200
1400–1700
So: 900–1200
Tel.: 327 544 092

Mobilní telefony:

736 765 628

736 765 622

úvodní stránka

Poradna – Falešná březost (pseudogravidita)

Zvláštním jevem u některých fen je tzv. falešná březost. Je to stav, kdy fena má veškeré příznaky březosti a blížícího se  porodu. Nejčastěji se sním setkáme přibližně 1- 2 měsíce po hárání. Mechanismus vzniku spočívá v nastartování hormonů jako při probíhající graviditě.

Nejtypičtějším příznakem jsou vemínka, která se zvětšují a začíná se tvořit sekret podobný mateřskému mléku.  Fena si jako náhradu za štěňata vyhledává hračky a různé předměty. Charakteristický je i psychický neklid, pobíhání, tvorba pelíšků (coby místa k porodu), hlasové projevy (pískání, kňučení).

Hlavním problémem je tvorba mléka. Vhodné je přikládat studené obklady na vemínka, výrazně omezit přístup k vodě, snížit krmnou dávku, zaměstnat fenu psychicky i fyzicky a odebrat veškeré hračky a náhražky  štěňat. Většinou při dodržení tohoto postupu dochází během několik dní k ústupu pečovatelských reflexů feny.

Nikdy neodstříkavejte mléko, to má za následek ještě větší produkci mléka.

Je nezbytné sledovat vemínko a konzistenci mléka a při každém výskytu zánětlivého procesu ( zvýšená teplota, začervenání, zatvrdnutí…) ihned navštivte veterinárního lékaře. Občas se může přidružit i zánětlivý proces v pohlavních orgánech, proto je důležité sledovat možné výtoky z vulvy a jejich charakter či případný zápach.

Témata poradny

Počet návštěv

Mimo ordinační hodiny zajišťujeme výjezdovou a pohotovostní službu !!!