Kontakty:

Veterinární klinika
Jungmannova 931
Uhlířské Janovice
285 04
mapka
Ordinační doba:
Po–Pá
900–1200
1400–1700
So: 900–1200
Tel.: 327 544 092

Mobilní telefony:

736 765 628

736 765 622

úvodní stránka

Poradna – Tetanus

Může pes onemocnět tetanem?
Jedná se o sporadicky se vyskytující onemocnění, bohužel velice často však končí smrtelně a to i přes velmi intenzivní terapii.
Tetanus, nebo-li starším výrazem také „strnutí šíje“ je onemocnění s velmi typickým klinickým obrazem, které se sporadicky vyskytuje u psů a vzácně také u koček. U psů byla prokázána plemenná a věková dispozice a sezónní výskyt.
Onemocnění vyvolává toxin, tedy vlastně nervový jed, který produkuje bakterie s názvem „Clostridium tetani“. Tyto velice odolné bakterie se nejčastěji nacházejí v půdě, stolici domácích a hospodářských zvířat včetně člověka, ale i v domácím prostředí (prach a jiné i drobné nečistoty). Pokud se tyto bakterie dostanou do rány ( hluboké zranění, cizím zabodnutým tělesem, hnisavými procesy na kůži) začnou se množit a produkovat onen nebezpečný toxin. Pes a kočka jsou oproti jiným zvířatům odolnější k účinkům tohoto toxinu, proto se také s tímto onemocněním u nic setkáváme zřídka.
Nejdůležitější vstupní branou infekce do organismu je pravděpodobně obnažený zubní alveol po vypadlém zubu v období výměny zubů u štěňat. Většina případů onemocnění vzniká právě ve věku 3 – 7 měsíců, kdy dochází k obměně zubů. Štěňata v tomto věku ráda okusují různé předměty a tak jejich kontakt s bakterií v půdě, trusu apod. je velmi snadný. Také je zajímavé, že téměř polovina psů nakažených tetanem jsou němečtí ovčáci.
Klinické příznaky se většinou začnou projevovat do 5 – 10 dnů po průniku bakterie do rány. Místo poranění nemusí být vždy jasně zřetelné. Tetanus většinou začíná postupným křečovitým ztuhnutím svalů končetin, topornou chůzí, potížemi při vstávání a ulehání. Může se ale nejprve začít projevovat na svalech hlavy. Pes má atypický výraz v obličeji, ústní koutky stahuje příliš dozadu, v očích se objevuje vyhřezlé 3. víčko a uši nese s křečovitým napětím vysoko na hlavě, že se skoro dotýkají. Nakonec mohou příznaky vyústit v celkovou křeč, kdy pes leží na boku s hlavou zvrácenou dozadu. Nemůže močit, kálet a ani polykat. Nakonec dochází k úhynu následkem ochrnutí dýchacích svalů a hrtanu a zahleněním plic.
V diagnostice má hlavní význam klinický obraz onemocnění.
Terapie tetanu je zdlouhavá a ne vždy úspěšná. Velice důležité je začít s léčbou co možná nejdříve. Pacienti jsou hospitalizováni v infekčním boxu, který musí být v tmavé a klidné místnosti. Z počátku se aplikuje antitoxin (protijed), dále se léčba opírá o antibiotika, sedaci pacienta, ošetření případné rány a zavedení podpůrné výživy.
Vzhledem k tomu, že terapie mnohdy končí neúspěchem, je prevence před vznikem tetanu velice důležitá. V současné době již existuje na trhu řada vakcín pro psy, které spolehlivě chrání před rozvojem tohoto onemocnění. (Biocan T)Vakcinace se provádí od věku 12 týdnů, teda ještě v dostatečném předstihu před obdobím výměny zubů. V době výměny mléčných zubů pak bráníme štěňatům v masivním kontaktu s půdou a okusování potencionálně kontaminovaných předmětů (klacky vytažené z bahna, kameny apod.) K potřebné masáži čelistí doporučujeme chovatelům používat komerčně dostupné hračky a pomůcky z pryže, které se snadno čistí a nehrozí tak riziko kontaminace bakteriemi.

Témata poradny

Počet návštěv

Mimo ordinační hodiny zajišťujeme výjezdovou a pohotovostní službu !!!