Kontakty:

Veterinární klinika
Jungmannova 931
Uhlířské Janovice
285 04
mapka
Ordinační doba:
Po–Pá
900–1200
1400–1700
So: 900–1200
Tel.: 327 544 092

Mobilní telefony:

736 765 628

736 765 622

úvodní stránka

Poradna – Potřeby psa a správná výživa

Bylo by chybou se domnívat, že podrobná analýza zásad správné výživy je zbytečná, právě naopak. Tyto znalosti jsou nesmírně důležité, neboť krmivem zajišťujeme nejen výživu těla, ale i další životní projevy jako růst, pohyb, březost, kojení atd.

Co a v jakém množství by měl pes žrát v období růstu? Majitel psa bývá v pokušení dávat svému velkému psu velké množství potravy. Tato snaha o co nejmohutnější vzrůst může vyústit u velkých a obrovských plemen až v různé růstové abnormality. Překotný růst a přírůstek hmotnosti často zhoršují onemocnění, např. dysplazii. Nadměrné krmení spolu s různými doplňky, s cílem dosáhnout maximálního vzrůstu, často přispívá ke zkracování života těchto plemen.

Není správné dávat psu tolik krmiva, kolik sežere. Zkušenost ukazuje, že nejlepších výsledků se dosahuje podáváním 80 % množství, které by pes sežral bez kontroly. Větší množství vyvolává obezitu, menší zpomalení růstu.

Tělo průměrného psa tvoří:

  • Bílkoviny 16 %
  • Tuky 23 %
  • Uhlohydráty 1,7 %
  • Minerály 3,5 %
  • Voda 56 %

Složení těla psa

Základ živočišné hmoty tvoří bílkoviny. Tvrzení "jsme to, co jíme" platí jak o člověku, tak i o psu. Skladba krmiva musí být v souladu se skladbou těla psa. Správné krmivo musí obsahovat: bílkoviny, tuky, uhlohydráty, vitamíny, minerály, vlákninu.

Význam bílkovin

Živočišná hmota obsahuje poměrně vysoký podíl bílkovin, a proto pes musí dostávat pro uchování životních pochodů a svůj růst jejich nepřetržitý příděl. Skládají se z aminokyselin. Bílkoviny jich obsahují 25 druhů - vzájemně propojených chemickou vazbou. Deset z nich je v krmivu podstatných a nelze je vyrobit z jiných složek. Požadavky organismu na přísun hodnotných bílkovin jsou velmi vysoké.

Pes jako masožravec má neobyčejně variabilní schopnost trávit bílkoviny. Je schopen strávit 90 až 95 % syrového masa, ale jen 60 až 80 % rostlinných bílkovin. Nadbytek rostlinných bílkovin může být příčinou tzv.koliky a průjmu.

Význam tuků

Krmivo obsahuje tuky rozptýlené v podobě drobných tukových kapének tří navzájem spojených mastných kyselin (triglyceridy). Některé z mastných kyselin jsou pro psa nezbytné.

Jejich nedostatek vyvolává svrbění pokožky, srst zdrsní, objevují se v ní lupy, dochází k infekcím uší. Nedostatek mastných kyselin bývá i příčinou malátnosti a nervozity psa. Tuky jsou zásadní látkou s velkou potencionální energií, velmi důležité pro přeměnu látkovou. Získá-li pes dostatek energie z tuků, klesá potřeba bílkovin, a to snižuje zatížení jater a ledvin. Tuk ochucuje psí potravu a dodává jí v tuku rozpustné vitamíny. Zdravý dospělý pes tuky prakticky dokonale zužitkuje. Dokonce i štěňata je účelně vstřebávají.

Význam uhlohydrátů

Pod tímto pojmem rozumíme cukry, škrob a celulózu. Nejsnáze stravitelné jsou nejjednodušší cukry. Dospělí psi nesnášejí mléčný cukr (laktózu), nadbytek mléka působí projímavě. Obyčejný cukr tráví pes celkem dobře. Vysoký obsah uhlohydrátů mají vařené brambory a mrkev, nižší má suchá potrava a celozrnný chléb. Čistě masová konzerva, syrové maso a ryby nemají energii uhlohydrátového původu, ale masová konzerva s obilovinou a suché komplexní psí krmivo obsahují 30 až 40 %, případně 40 až 50 % energie.

Význam vitamínů

Dřívější různé druhy avitaminózy jsou již minulostí, neboť obsah vitamínů v psích krmivech je úzkostlivě sledován a vyvážen. Pro psy s vyššími potřebami vitamínů existují různé speciální doplňky.

Vápník a fosfor

Pro životní projevy zdravého organismu psa jsou důležité některé látky v množství značném nebo jen stopovém. K nejdůležitějším patří vápník a fosfor, jejichž optimální vzájemná rovnováha snižuje potřebu vitamínu D. Soli vápníku a fosforu jsou nezbytné pro tvorbu a vývoj kostí (štěňata mají po narození poměrně nízkou hladinu těchto prvků).

Potřebné je jejich dostatečné množství, ale předávkování může u velkých plemen způsobit deformaci kostí a choroby, jako je například křivice.

Funkce vlákniny

Strava s vysokým podílem vlákniny je v současné době ve velké oblibě. Co to znamená pro psa? Pes by měl dostávat asi 5 % vlákniny (v suchém stavu) z celkového objemu potravy. Vláknina je důležitá z různých důvodů. Urychluje průchod střevy (správná peristaltika) a pozitivně ovlivňuje průjmy a zaražení větrů. Podporuje trávení, i když krmivo prochází trávicím ústrojím rychleji. Zmírňuje metabolický stres při onemocnění jater (absorbuje vedlejší jedovaté produkty trávení). Při spotřebě 10 až 15 % v celkovém množství krmiva působí jako redukční dieta u člověka (zvětšuje objem, nikoliv nutriční hodnotu krmiva). V neposlední řadě kontroluje a usnadňuje absorbování glukózy u diabetických psů (10 - 15 % objemu krmiva).

Andrea Daňková

pozor na čokoládu

Není náhodou čokoláda psům nebezpečná? Tato otázka mnohé rozesměje nebo snad každého napadne "zubní kaz". Přesto jsou známy případy uhynutí psů po pozření většího množství čokolády. Příčinou úhynu je totiž alkaloid theobromin, který ve velkém množství může způsobit nemalé zdravotní komplikace. Zejména u malých psů bez zásahu veterináře mohou končit dokonce smrtí. Každopádně více ohroženi jsou psi než-li jiní domácí mazlíčci, avšak to z toho důvodu, že psi čokoládu většinou přijímají bez nejmenších rozpaků.

Mnohem nebezpečnější je čokoláda hořká, která obsahuje 16 mg teobrominu na 1 g látky, mléčná pouze 1,5 mg/g. Smrtelná dávka teobrominu je 250 mg na 1 kg hmotnosti psa. Je však znám i případ, kdy uhynul pes již po požití dávky 114 mg (na 1 kg psa). Tedy konkrétní příklad: pro 5 kg vážícího psa je téměř smrtelná dávka 31 g hořké čokolády či 335 g čokolády mléčné.

Čokoláda však neobsahuje jen alkaloid theobromin, ale také kofein a metylxantiny. "Díky" metylxantinům, které prostupují placentou, mohou být postižená ještě nenarozená štěňata, bez rizika nejsou ani sající štěňata.

"Přiotrávení čokoládou" se projeví mezi šestou a dvanáctou hodinou po pozření a projevuje se neklidem, zvracením, průjmy. Následně může dojít ke třesům a křečím, koordinaci a kolísání tělesné teploty. Pes má stále žízeň. Při pozření velkého množství čokolády je nutné do čtyř hodin po pozření vyvolat zvracení. Pokud máte podezření, že váš pes snědl více čokolády "než je zdrávo" a zpozorujete-li první varující příznaky, neváhejte a vyhledejte veterináře. Nepodceňujte "kouzlo" čokolády, vždyť může být i "jedovatá"!

Témata poradny

Počet návštěv

Mimo ordinační hodiny zajišťujeme výjezdovou a pohotovostní službu !!!